ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی

 

تراز بودن ماشین لباسشویی

تراز بودن ماشین لباسشویی برای افزایش کارایی و ایمنی آن بسیار مهم است.

برای اینکه ماشین را تراز کنید باید جلوی دستگاه را یک سانت از عقب آن بالا تر بگیرید. دستگاه نباید لق باشد یا به یک سمت خاص تمایل نشان دهد.

اگر آشپزخانه تان شیب زیادی دارد، پایه های عقبی را دست نزنید و فقط پایه های جلویی را تنظیم کنید.

تنظیم نبودن ماشین لباسشویی هنگام کار در دور تند مشکلاتی به وجود خواهد آورد که در نهایت به این وسیله خانگی شما آسیب جدی وارد می کند.

دما و زمان مناسب

زمان و دمای مناسب یا همان انتخاب برنامه شست وشو بستگی به جنس لباس ها و میزان کثیفی آنها دارد.

زمان شست وشوی مناسب برای لباس های کتان و سفید چیزی بیشتر از یک ساعت، پشمی و کاموایی حدود ۴۰دقیقه و پرده و حریر هم حدود یک ساعت و نیم است.

همچنین برای لباس هایی که به شست وشوی هر روزه احتیاج دارند زمان شست وشوی ۳۰ دقیقه ای کفایت می کند.

دمای مناسب برای لباس های سفید و معمولی حداکثر ۶۰ درجه و برای لباس های پشمی و کاموایی حداکثر ۴۰ درجه است. البته ماشین های دیجیتال برنامه های شست وشوی هر کدام از لباس ها را به صورت جداگانه دارند.

میزان صحیح استفاده از پودر

اگر پودر لباسشویی را بیش از اندازه داخل مخزن آن بریزید، باعث کثیف تر شدن لباس هایتان خواهد شد.

در این شرایط، ماشین نمی تواند همه کف تولیدشده را در مراحل برنامه خارج کند و همان کف ها به صورت لکه روی لباس ها باقی می مانند. مخزن پودر ماشین ها معمولا دارای ۲ مخزن بزرگ و کوچک است.

اگر لباس خیلی چرک دارید کافی است کمی پودر در قسمت کوچک بریزید و یک استکان هم در بخش بزرگ تر خالی کنید

میزان لباس

وقتی می خواهید ماشین را به کار بیندازید، نباید آن را آنقدر پر کنید که مجبور باشید با فشار لباس ها را داخل قرار دهید، همین طور کم بودن بیش از اندازه لباس ها هم به کارایی مفید ماشین ضربه می زند و به کمک ها فشار وارد می کند. منظور از ماشین لباسشویی ۷ کیلویی این است که شما مجازید ۷ کیلو لباس معمولی خشک را داخل دیگ بریزید.

یادتان باشد برای لباس های حوله ای یا پشمی که اصطلاحا «آبگیر» هستند باید از نصف حجم ماشین بهره ببرید.

مواظبت از فنر

فنر دور نوار پلاستیکی ورودی ماشین لباسشویی از جمله قسمت هایی است که معمولا به ۲دلیل نیاز به تعویض پیدا می کند، نخست، زمانی که به دلیل عمر بالا و تماس با رطوبت دچار زنگ زدگی شود و دوم اینکه بر اثر فشار دادن لباس ها داخل دیگ از جای خودش خارج شود.

هر چند، نصب فنر جدید باید با مهارت خاص انجام شود اما اگر روش آن را بدانید خودتان هم می توانید آن را نصب کنید یا جا بیندازید. روش هم این است که این بخش ۲۲ فنر دارد که ابتدا باید فنر داخلی و سپس فنر بیرونی را جا بیندازید.
علت تخلیه نشدن آب
اگر دیدید آب ماشین تخلیه نمی شود، ابتدا لوله خروج آب را بررسی کنید.

گاهی اوقات مجرای خروجی فاضلاب دچار مشکل می شود، گاهی اضافه کردن طول شیلنگ دردسرهایی را درست می کند و گاه چیزی در لوله خرطومی گیر کرده و مانع خارج شدن آب می شود.

در این شرایط باید فیلتری که در قسمت جلوی ماشین است را باز کنید تا اگر چیزی مسیر را مسدود کرده، از آنجا خارج شود. برای خارج کردن مانع از داخل خرطوم هم بهتر است ظرفی را از قبل آماده کنید و سپس ماشین را به کار بیندازید تا آن مانع تا خروجی خرطوم پیش بیاید و شما آن را با دست خارج کنید.

معمولا لباس های کوچک مثل جوراب وارد خروجی ماشین لباسشویی می شوند و از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، می توانید این لباس ها را قبل از ریختن داخل ماشین لباسشویی به هم گره بزنید یا تعدادی از آنها را در یک کیسه پارچه ای انداخته و در آن را گره بزنید تا لباس ها از دیگ ماشین خارج نشوند.

قرص و پودر جرمگیر

ایجاد جرم در داخل دیگ ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که برای این وسیله به وجود می آید که بعد از مدتی با بوی بد نیز همراه می شود.

برای اینکه ماشین لباسشویی جرم نگیرد بهتر است هر 4-3 ماه یک بار از قرص ها و پودرهای جرم گیر استفاده کنید.

روش کار هم به این صورت است که مقدار مشخص شده از پودر جرمگیر – معمولا مقدار را روی بسته آن می نویسند- را در داخل ماشین لباسشویی می ریزید و بعد می گذارید ماشین یک دور کامل بدون لباس کار کند.

بعد از آن یک بار دیگر هم می گذارید که ماشین به طور خالی فعالیت کند تا پودر و جرم ها به طور کامل از ماشین خارج شوند.

About The Author

Leave Comment

هجده + یک =